Čtvrtek 27/5/2010

10 let od rasové vraždy německého Mozambičana Alberta Adriana

adriJe jedenáctého června roku 2000 krátce po půnoci. Partička tří opilých neonacistů se potkává na hlavním nádraží saského městečka Dessau a míří do centra města za vydatného skandování hesel a hajlování. V 1:45 potkávají Alberta Adriana původem z Mozambiku v městském parku. Jeho barva kůže je pro ně dostatečným důvodem, aby na něj zaůtočili. Několika kopanci a ranami pěstmi sráží Alberta na zem a pak ještě skáčí a dupou svými těžkými botami po jeho hlavě.Alberto o tři dny později na následky zranění umírá. Neonacističtí vrahové jsou ještě ten den zadrženi a později odsouzeni k devíti letům vězení.

I když brutální vražda vyvolala v Německu zdešené reakce, které vyvrcholily tím, že se na místě vraždy objevovali i politici, kteří projevovali svůj neupřímný smutek, tak rasově motivované násilí rozhodně neskončilo. To si mnohem lépe než političtí představitelé uvědomila skupina německých hudebníků afrického původu, kteří založili antirasistický projekt Brother Keepers.

Brothers Keepers se kromě dvou nahrávek také věnovali informačním a vzdělávacím kampaním. V jejich písních se ale objevují i výzvy ke konfrontaci neonacistů:
"Budeme intervenovat tam, kde se objevíš. Tvejm hnědejm sračkám nabízíme akorát odpor, protože to co ty chceš je konec. To co ti nabízíme není podaná ruka, ale zatnutá pěst. Tvůj konec - navždy! A to co nakonec uslyšíme bude tvůj pláč a kňourání."

Brothers Keepers - Adriano (letzte warnung)

Kromě Adriana, ale také Brothers Keepers vzpomínají v písničce "We will ever know" na imigranta Oury Jalloha, obět policejního násilí , který za podivných okolností uhořel na policejní stanici v lednu 2005. Paradoxně také v Dessau.

Němečtí antifašisté a antifašistky si připomenou smrt Alberta Adriana dvanáctého června demonstrací v Dessau. Zároveň chtějí poukázat na to jak ve společnosti normálně funguje každodenní a institucionální rasismus, pravičácký konsenzus a na neonacistické struktury, které z toho těží.

Zdroje:
http://de.indymedia.org/2010/05/281425.shtml
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/from_our_own_correspondent/908592.stm
http://en.wikipedia.org/wiki/Brothers_Keepers
http://www.wsws.org/articles/2010/jan2010/germ-j18.shtml

adriano1

adriano2